Kocúr Koloman

Koloman Kocúr má sedem životov. Vyberte si jeden zo siedmych oficiálnych a autorizovaných životopisov Kolomana Kocúra. 

Životopis 1

Koloman Kocúr, nar. 22.2.1964 v Košiciach, absolvoval Právnickú fakultu UK v Bratislave. Pracoval ako pastier, hudobník, filmový redaktor, reportér na voľnej nohe, moderátor, cestovateľ, umývač riadu, kopáč, tesár, natierač, údržbár, predavač v železiarstve, čašník, vodič transkontinentálneho kamiónu na trase Los Angeles–New York, výčapník, predavač parkiet, obchodný manažér, výkonný riaditeľ a generálny riaditeľ. V súčasnosti žije a pracuje v Indii. Je spolumajiteľom vydavateľstva LiteLife, ktoré bolo založená za účelom vydania jedinej knihy. Spoluzakladal hudobnú skupinu Smrad. Dosiaľ publikoval samizdatovo, v denníkoch a časopisecky pod pseudonymami Dušan Ľubovič, Vít Tĺk, Kleo Vták, Vavrinec Krabica a Gérard Kolomage. V literárnej súťaži Poviedka 1999 obsadil legendárnou poviedkou Fatálna blamáge druhé miesto. V roku 2000 vydal úsepšnú humoristickú knihu Muž dlhým. Vyznáva kolektívnu tvorbu. Najnovšia kniha Kolomana Kocúra sa volá Apáka a mamáka.

Životopis 2 

Koloman Kocúr má síce len 38 rokov, ale nestriedma životospráva a permanentý stres, ktoré prináša život novinára, spisovateľa a vrcholového manažéra, ho už ťažko poznamenali. Ale čo sa dá robiť? Život je krátky a on chce stihnúť všetko. Preto vstáva o piatej ráno a chodí spať o druhej v noci. Ráno komunikuje internetom, cez deň riadi korporáciu a po večeroch spisuje. Naviac je starostlivým synom, milujúcim manželom a dobrým otcom, vášnivým posluháčom jazzu, motorkárom, členom súkromného jazdeckého klubu, lyžiarom, snowboardistom, tenistom, hráčom squashu a filmovým fanúšikom. Koloman Kocúr je skrátka všestranným človekom moderného veku, takým, akým by chcel byť každý z nás.

Životopis 3 

Pokojný život alebo pokorná akceptácia chodu života nepatria do sveta Kolomana Kocúra. Jeho najvyššími hodnotami sú aktivita, pohyb, dynamika a neustále zmeny. Preto rád cestuje. Navštívil Argentínu, Belgicko, Brazíliu, Bulharsko, Bosnu a Hercegovinu, Česko, Dánsko, Francúzsko, Fínsko, Grécko, Chorvátsko, Indiu, Írsko, Jamaiku, Juhoafrickú republiku, Kanadu, Kanárske ostrovy, Kaymanské ostrovy, Maďarsko, Maroko, Mexiko, Nemecko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Rusko, Slovinsko, Spojené štáty americké, Švajčiarsko, Švédsko, Taliansko, Turecko, Ukrajinu a Veľkú Britániu. Skúsenosti s ciest spôsobujú, že Koloman Kocúr je nespokojný so slovenskou provincionálnosťou a trpí pocitom, že sa tu nič nedeje. Je náročný a rozmaznaný. Komfort a vymoženosti konzumnej spoločnosti pokladá za samozrejmosti, ktoré chce využívať, nechce ich nikdy stratiť a chce si ich natrvalo privlastniť. To všetko je podľa neho možné vďaka peniazom. Tie, okrem zdravia a lásky, pokladá za najdôležitejšiu vec ľudského života, lebo mu zabezpečeujú komfort a pohodlie, ale aj slobodu a voľnosť. Má preto vysoké ašpirácie, chce sa individuálne presadiť a byť úspešný. 

Životopis 4 

Spisovateľ Koloman Kocúr túži zarábať čo najviac peňazí a rozširovanie bohatstva je cieľom každej jeho aktivity. Má obrovské materiálne a ekonomické ambície, ktoré dnes ešte často nemá naplnené. V budúcnosti však svoj zámer istotne dosiahne. Na druhej strane Koloman Kocúr túži po láske a porozumení, pretože vo svojom živote pociťuje jeho absenciu. Má rád krásne a pekné veci a verí, že v živote môže byť šťastný. Je plný elánu, radostného očakávania a veľmi zamilovaný. Vždy mal rád voľnosť, zábavu a príjemný život.

Životopis 5 

Do Kocúrovho sveta sa okrem kolegov, s ktorými ho spája profesionálny záujwm, a rodiny dostane málokto. Má pomerne úzky okruh priateľov. Nedá sa o ňom povedať, že nemá rád ľudí, nemá však na nich čas a častu mu chýba aj chuť byť s nimi, pretože ho to okráda o čas, ktorý by mohol venovať práci a rodine. Ale ani iní ľudia nie sú vždy šťastní v jeho prítomnosti. Koloman Kocúr totiž stále rozpráva o práci a profesionálnych témach a jeho fascinácia prácou iným nepríjemne pripomína ich vrodenú lenivosť.

Životopis 6 

Koloman Kocúr je vzdelaný meststký individualista fascinovaný svojou prácou. Dôležité je preňho, aby sa profesionálne a spoločensky presadil. Pre sústredenie na prácu má málo času na rodinu, o to ju však viac miluje a chýba mu. Rád si spolu s manželkou spoločne niekam vyjdú, v poslednom čase však nie tak často ako kedysi. Kocúrove pracovné vypätie mu neumožňuje žiť intenzívny rodinný život. Spolužitie s ním znamená veľa telefonovať a počúvať vety o nevyhnutnosti dokončiť alebo začať projekt, teda nebyť s rodinou. Kocúr si to uvedomuje a nie je z toho šťastný. Aj keď to tak nevyzerá, rodinu si veľmi cení. Má ju rád a trápi ho, že ju zanedbáva pre svoju profesionálnu sebarealizáciu.

Životopis 7 

Základom úspechom pre Kolomana Kocúra je odbornosť, profesionalita, vzdelanie, ale aj schopnosť využiť ponúkanú šancu. Uvedomuje si nutnosť pracovať na sebe, teda vzdelávať sa, zvyšovať si odbornosť a rozširovať svoje schopnosti. To však neznamená, že je žeravý do práce na sebe. Medzi uvedomením si nevyhnutnosti práce na sebe a samotnou prácou na sebe je istý rozdiel, a tým je pohodlnosť. Koloman Kocúr je pohodlný. Na druhej strane však chce vidieť okamžité výsledky práce na sebe a nemá trpezlivosť čakať na postupné alebo pomalé zúročenie vlastných schopností a základných vedomostí.

7.00 €
1 z 14
Apáka a mamáka (2002)

Groteska zo života ľudí, ktorých manželstvo trvá 77 rokov. „Keď narodil som devatnástý storočí, uhorský monarhia ból, vyprávali sme maďarský. Potom ból prvý vojna a prišiél Československý republika. Tedy my museli sme naučiť slovenský. Ale rýhlo prišiél druhý vojna, a ból tutok Horty Maďarorság, a zasek šecci maďarský. A keď ból druhý vojna konec, potom začalo komunizmuš… a zasek je slovenský! Doví, čo bude budúcnosti? Zasek maďarský? Alebo inakší? Ale my už druhý nebudeme učiť. Netreba. Doví, prečo my tak dlho žijeme? Čo urobili sme? Lebo od nás starší už ani neni sú celý dedine. A možno ani celý štáte. Prečo je taký? No prečo?“

[Popis tovaru...]

Objednávka zlacnených kníh

literarnyklub.sk, občianske združenie, PO BOX 99, 810 00 Bratislava 1