Víťazi literárnej súťaže Básne 2013 Asseco solutions

Básne 2013 Asseco solutions

Víťazi literárnej súťaže

Básne 2013 Asseco solutions

Zvíťazila 25-ročná rodáčka z Revucej - Ivona Pekárková s cyklom básní Páni od P. po X. a ich deti.
Prečítajte si mená všetkých ocenených autorov…

 

V priamom prenose na Rádiu Devín boli 27. septembra 2013 vyhlásené výsledky literárnej súťaže BÁSNE 2013 Asseco solutions, ktorú vyhlasuje občianske združenie literarnyklub.sk v spolupráci so spoločnosťou Asseco solutions.

Piateho ročníka súťaže sa zúčastnilo 180 autorov zo Slovenska a zahraničia (Kanada, Veľká Británia, Francúzsko, Švajčiarsko, Rakúsko, Nemecko, Česko) a všetkých vekových kategórií. Práce hodnotila porota v zložení Michal Rehúš (predseda), Vlado Šimek a Ondřej Buddeus.

Hlavná cena

Zvíťazila Ivona Pekárková z Revúcej s cyklom básní Páni od P. po X. a ich deti. Cena je honorovaná sumou 500€.

Predseda poroty zdôvodnil svoje rozhodnutie takto: „Porota sa rozhodla oceniť užší okruh súťažných prác (7 príspevkov), čím chcela docieliť kvalitatívne čo najvyrovnanejší výber. Tri miesta zostali neobsadené, čo naznačuje, že očakávania spojené s kvalitou prihlásených textov boli vyššie. Napriek tomu sa však v súťaži objavilo viacero príspevkov, ktoré môžu byť osviežením slovenskej poézie. Dôkazom je aj víťazný cyklus básní tvoriaci kompaktný a sofistikovaný celok, v ktorom sa spája subtílny humor s krutosťou každodennej reality, naivita s filozofickou reflexiou, matematika s “japonskou” poetikou. Výber jednej víťaznej básne z tohto cyklu by ani zďaleka nedokázal sprostredkovať všetky významové odtiene a výrazovú rozmanitosť cyklu, preto sa porota rozhodla oceniť ho ako celok.”

Víťazka 5. ročníka literárnej súťaže BÁSNE 2013 Asseco solutions poputuje s cyklom básní Páni od P. po X. a ich deti na Európsky básnický turnaj (EPT), na ktorom OZ literarnyklub.sk participuje spolu s hlavným organizátorom slovinským vydavateľstvom Pivec a ďalšími európskymi organizáciami. Slávnostné udeľovanie cien EPT sa uskutoční 16. novembra v Maribore (SLO), kde sa bude súťažiť o kovanú ružu a prvé miesto honorované sumou 1000€. Okrem toho EPT organizuje pre víťazov národných kôl aj dva sprievodné poetické festivaly. Jeden bude 26. októbra v Sarajeve v hlavnom meste Bosny a Hercegoviny a ďalší 14. novembra v maďarskom Zalaegerszeg. Prezentácia finalistov EPT zo Slovinska, Bosny a Hercegoviny, Talianska, Chorvátska, Maďarska, Rakúska a Slovenska sa uskutoční aj v Košiciach koncom novembra.

6 prémií

Porota literárnej súťaže BÁSNE 2013 Asseco solutions udelila aj 6 prémií, ktoré sú honorované sumou 100€.
Medzi ocenenými prémiou je aj víťaz Básne 2010 a finalista Básne 2012 Marcel Lacko a finalisti Básne 2012 Marin Kočiš a Martin Vlado. Tento rok sa finalistami stali autori nasledujúcich príspevkov:

Odchod zo zamestnania (Martin Kočiš, *1984, Spišská Nová Ves)
Výstrižok špeciálnej školy (Grigorij Starodubcev, *1982, Levice)
„literárna súťaž” (Martin Vlado, *1959, Košice)
Chronická obštrukcia (Matúš Molovčák, *1991, Martin)
Panychída za mŕtvy kúsok môjho mozgu po cievnej príhode… (Stano Bellan, *1962, Malacky)
Singularita (Marcel Lacko, *1977, Košice)

Všetky ocenené práce budú publikované v zborníku BÁSNE 2013, ktorého slávnostné uvedenie sa uskutoční 24. októbra 2013 v KC Dunaj~ v rámci hudobno-literárneho podujatie Czecho Mecho.

Členovia poroty

Michal Rehúš (1982) – predseda poroty
Redaktor magazínu experimentálnej a nekonvenčnej tvorby Kloaka. Venuje sa literárnej kritike a tvorbe básní. V roku 2011 mu vyšla debutová zbierka poézie Program dekomunikácie

Vlado Šimek (1982)
Podpredseda OZ Literis, organizátor festivalu Siete. V rokoch 2009-2013 pôsobil ako redaktor časopisu Psí víno. Debutoval zbierkou Spam a iné (2009). V októbri mu vychádza zbierka Modlitba za Felvidék.

Ondřej Buddeus (1984)
Prekladateľ, básnik a príležitostný esejista. Prekladá z nemčiny a nórčiny, je šéfredaktorom časopisu pre súčasnú poéziu Psí víno. V súčasnosti píše doktorskú prácu na pražskej škandinavistike. V roku 2011 debutoval zbierkou textov 55 007 znaků včetně mezer a spolupracoval na obrázkovej knižke pre dospelých Orangutan v zajetí má sklony k obezitě. V roku 2013 mu bola udelená Cena Jiřího Ortena za debutovú knihu rorýsy. Žije a pracuje v Prahe.

literarnyklub.sk, občianske združenie, PO BOX 99, 810 00 Bratislava 1